Sztuczna inteligencja - wyzwanie i przyszłość dla młodych programistów

Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence – AI) to termin, który kojarzy się głównie z filmami i książkami science fiction. Przecież to niemożliwe by roboty, komputery czy jakiekolwiek inne maszyny myślały samodzielnie i uczyły się bez pomocy człowieka, prawda? Otóż... nie do końca. Sztuczna inteligencja istnieje naprawdę! Co więcej, jest coraz bardziej zaawansowana. To fascynująca dziedzina wiedzy, którą warto poznać lepiej.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Zanim przyjrzymy się najnowszym zdobyczom sztucznej inteligencji, warto byłoby nieco przybliżyć, czym tak naprawdę jest. Najogólniej mówiąc, jest to gałąź informatyki, która zajmuje się wykorzystywaniem komputerów, programów oraz robotów do wykonywania zadań dotychczas przypisanych ludzkości, takich jak myślenie, używanie logiki czy tworzenie. Celem sztucznej inteligencji jest jak najbardziej wierne odwzorowanie działania ludzkiego umysłu, jego umiejętności i możliwości.

Stworzone przez programistów rozwiązania już dziś wykorzystywane są w wielu różnych urządzeniach, które towarzyszą nam każdego dnia. Właśnie dlatego mamy obecnie możliwość korzystać chociażby z inteligentnych systemów sterowania sprzętami w domu. Niemniej jednak, w szerokim użyciu wciąż nie pojawiają się najbardziej spektakularne rozwiązania. Wszystko jednak dopiero przed nami. Tym bardziej, że zdobycze nauki są naprawdę zadziwiające. Oto niektóre z nich.

Książki i opowiadania pisane przez boty

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również w procesie twórczym. Coraz lepiej radzi sobie na przykład z pisaniem opowiadań, a nawet książek! Wśród wielu propozycji, które zostały napisane przez boty, możemy wymienić chociażby dodatkowy rozdział przygód Harrego Pottera czy „Dzień, w którym komputer napisał powieść”. O ile w przypadku historii młodego czarodzieja sztuczna inteligencja popełniła kilka błędów (przykładowo Ron zjada w opowieści rodzinę Hermiony), o tyle nowelka o sztucznej inteligencji, która porzuca pracę, ponieważ odkryła w sobie talent pisarski, jest całkiem udanym dziełem. Specjaliści prognozują, że przy dalszym tak dynamicznym rozwoju sztucznej inteligencji, będzie ona w stanie poradzić sobie z odtworzeniem stylu nieżyjących już pisarzy. Czyżbyśmy jeszcze kiedyś przeczytali nowe dzieło samego Mickiewicza (lub przynajmniej napisane w taki sposób, jak on by to zrobił)? Czas pokaże.

AI czyta w myślach

Sztuczna inteligencja potrafi coraz więcej. Przykładem może być dzieło wybitnego naukowca z Kioto,YukiyasuKamitani. Stworzył on bowiem wyjątkowy program, który potrafi zajrzeć w ludzkie umysły. Brzmi niewiarygodnie? Tymczasem algorytm ten doskonale radzi sobie z odczytywaniem na jakie obrazy patrzy człowiek, a na tej podstawie stwierdza o czym może on myśleć w danym momencie myśleć. Program wykorzystuje sieć neuronową, która tworzy obrazy analizując przepływ krwi oraz emocji danego człowieka. Na tej podstawie jest w stanie odtworzyć obrazy, na które patrzy lub o których myśli człowiek. Ostrość obrazów różni się w zależności od tego jaki człowiek jest badany - program wciąż nie działa perfekcyjnie i jest w stanie rozpoznawać jedynie naturalne obrazy. Niemniej, przy obecnym rozwoju sztucznej inteligencji z pewnością niedługo zacznie działać jeszcze lepiej.

Sophia - robot, który uczestniczył w spotkaniu ONZ

Jednym z najbardziej spektakularnych dzieł programistów i naukowców jest robot Sophia, stworzony przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Jej humanoidalny wygląd, możliwość poruszania rękoma, a także realistyczna mimika sprawiają, że możemy poczuć się, jakbyśmy rozmawiali z prawdziwym człowiekiem. Jednakże to nie wygląd Sophii powinien nas zadziwiać, a jej niezwykłe umiejętności. Robot jest wyposażony w sztuczną inteligencję, która pozwala mu uczyć się, zdobywać informacje, rozmawiać, a nawet odczytywać nastroje, emocje i mimikę rozmówców. Dzięki temu Sophia potrafi dostosowywać się do ludzkich zachowań. Robot udzielił już setek wywiadów, a nawet brał udział w panelu ONZ, na którym proponował rozwiązania mające pomóc ludziom bez dostępu do elektryczności czy nowych technologii.

Jak więc widać, kojarzenie sztucznej inteligencji jedynie z wytworem wyobraźni scenarzystów filmowych to błąd. Obecnie ta gałąź informatyki osiąga spektakularne postępy. Czołowi programiści z całego świata współpracując ze sobą, wciąż ulepszają istniejące rozwiązania. Kto wie, jaki będzie ich kolejny sukces?

 

Nauka programowania w CodeStudy Kursy Łódź Warszawa

Dodaj komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone