Nauka programowania - dlaczego to doskonała inwestycja w przyszłość dziecka?

Każdy rodzic chce jak najlepiej zadbać o rozwój swojego dziecka. Zastanawiamy się w jaki sposób pokierować jego nauką, zainteresowaniami i pasjami, by ułatwiło mu to start w przyszłość. Istnieje wiele dróg i propozycji, a do najpopularniejszych z nich należą chociażby nauka języka obcego, zajęcia sportowe czy lekcje gry na instrumencie. Wśród tych, które cieszą się coraz większą popularnością, znajduje się również nauka programowania. Zająć mogą się nią nawet kilkuletnie dzieci, które zaczynają edukację w szkole. Dlaczego to dobry pomysł i świetna inwestycja na przyszłość malucha? Przekonajmy się!

Nauka programowania - co to właściwie jest?

Zanim przybliżymy oczywiste korzyści z nauki programowania, warto zastanowić się co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem. W przypadku dzieci mówimy o uczeniu się podstawowych algorytmów oraz ćwiczeniu myślenia programistycznego.Zajęcia uczą analizowania informacji oraz wyciągania z nich wniosków. Dzieci poznają języki programowania oraz rozpoczynają ćwiczenia z uproszczonymi ich wersjami. Program kursu zawsze dopasowywany jest do wieku oraz poziomu wiedzy uczestników - dzięki temu dziecko nie posiadające żadnych doświadczeń w nauce programowania również może wiele się nauczyć.

To nie jest nudne!

Wielu rodziców, pomimo świadomości, że nauka programowania to sposób na zdobycie przez dziecko wielu cennych umiejętności, nie decyduje się na zapisanie swojej pociechy na takie zajęcia. Obawiają się bowiem, że będzie to dla dziecka nudne i trudne doświadczenie, z którego niewiele wyniesie. To błąd! Musimy bowiem uświadomić sobie, że nauka programowania dla kilkulatków prowadzona jest w taki sposób, że o wiele bardziej przypomina wesołą zabawę niż nudne ślęczenie nad niezrozumiałym kodem. To zajęcia rozwijające kreatywność, podczas których dziecko ma szansę zetknąć się z najnowocześniejszymi technologiami i możliwościami, jakie nam one oferują.

Znajomość języków programowania - szansa na udaną karierę zawodową

O tym, że zawody związane z nowymi technologiami są dobrze płatne, wiemy wszyscy. Co więcej, ciągły rozwój firm zajmujących się oprogramowaniem, aplikacjami mobilnymi czy stronami internetowymi sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników znających języki programowania dynamicznie rośnie. Szacuje się, że obecnie na naszym rynku pracy brakuje aż 50 tysięcy koderów. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą więc wprost przebierać w ofertach pracy. Co więcej, według najnowszych badań rynku zapotrzebowanie na pracowników tego typu będzie nadal rosło.

Dlatego też uczenie się programowania od najmłodszych lat to doskonała inwestycja w rozwój zawodowy. Oczywiście, nie każde dziecko uczęszczające na tego typu zajęcia musi zostać programistą - często jest to po prostu jedynie zabawa lub sposób na rozwijanie swoich pasji. Niemniej jednak, nauka programowania daje dziecku solidne podstawy, które sprawią, że decydując się na tę ścieżkę zawodową na późniejszych etapach edukacji, napotka znacznie mniej trudności. Mało tego – będzie ono miało znaczącą przewagę nad rówieśnikami.

Nie tylko praktyczne umiejętności

Zaletą uczenia się programowania jest nie tylko szansa na zdobycie cennych, praktycznych umiejętności, które mogą pomóc dziecku w późniejszych latach. To również możliwość kształtowania cech charakteru oraz kompetencji miękkich, które ułatwią maluchowi naukę również innych przedmiotów. Korzyści z nauki programowania możemy zobaczyć więc praktycznie od razu. Dzieci, które uczęszczają na tego typu zajęcia lepiej radzą sobie w szkole i nie mają mniej problemów ze zdobywaniem wiedzy. Jak to możliwe? Programowanie wymaga od dziecka skupienia, uwagi i cierpliwości. Analizowanie kodu w celu znalezieniu popełnionych przez siebie błędów, skupienie podczas jego pisania - to wszystko kształtuje w dziecku nawyk koncentrowania się na zadaniu (a wiemy, jak trudne jest wykształcenie takich mechanizmów u kilkulatków, a nawet nieco starszej młodzieży). To jednak nie wszystko. Nauka programowania rozwija również wyobraźnię, zdolność logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Są to umiejętności, których często brakuje polskim uczniom, bowiem nasz system edukacji nie przykłada do nich zbyt dużej wagi (w przeciwieństwie do wielu szkół na zachodzie Europy i w USA). Podsumowując, jeśli zależy nam na tym, by nasze dziecko zdobywało praktyczne umiejętności, które pozwolą mu zdobyć dobry zawód w przyszłości, a jednocześnie rozwijało wartościowe cechy, takie jak zdolność logicznego myślenia, kreatywność czy cierpliwość –to nauka programowania w formie dostosowanej do wieku pociechy jest doskonałym rozwiązaniem. Przekonało się o tym już wielu zadowolonych rodziców, których dzieci odnalazły prawdziwą radość w nauce posługiwania się językami programowania. 

 

Nauka programowania w CodeStudy

Dodaj komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone