Młodzież i programowanie - jak uczyć się skutecznie i przyjemnie?

Nauka programowania dla dzieci w wieku szkolnym to coraz popularniejsze zajęcia dodatkowe, na których często pojawiają się nawet kilkulatki. Liczne korzyści, jakie dają tego typu kursy, są doskonałą inwestycją na przyszłość. Jak jednak powinna wyglądać nauka programowania jeśli ma być skuteczna i przyjemna dla dziecka? Sprawdźmy!

Nauka nie może być przeciążająca

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zajęcia z programowania dla dzieci prowadzone powinny być w taki sposób, by nie przeciążać umysłów dzieci. W dzisiejszych czasach natłok codziennych obowiązków sprzyja nadmiernemu eksploatowaniu najmłodszych – zwłaszcza w szkole.Przez to uczniowie często sceptycznie podchodzą do zajęć dodatkowych, które nierzadko utożsamiają z kolejnymi „lekcjami”, a dodatkowo odbierają im one wolny czas. Skuteczna nauka programowania powinna więc zawierać interesujące elementy dla danej grupy wiekowej. Poziom przekazywanych informacji powinien być dostosowany do wieku oraz umiejętności dzieci. Dzięki temu będą one w stanie robić widoczne postępy i odczuwać z tego powodu satysfakcję. Dobrym pomysłem jest urozmaicanie zajęć na przykład pokazami najnowocześniejszych technologii, historiami sukcesów osób z branży IT, pokazywaniem nowych rozwiązań w praktyce. To nie tylko doskonały motywator, ale również ciekawe dla dziecka informacje, dzięki którym uczęszcza ono na zajęcia z radością.

Najważniejsze jest myślenie

W nauce programowania dla dzieci tak naprawdę nie chodzi o to, by nauczyć je bezbłędnej znajomości wszystkich komend danego języka programowania. Na to przyjdzie czas na późniejszych etapach nauki. Ważna jest przede wszystkim nauka logicznego myślenia, kojarzenia faktów i analizowania informacji. To cechy dobrego programisty (i nie tylko programisty!), które warto rozwijać już od najmłodszych lat. Dlatego też podczas zajęć warto wyznaczać dzieciom zadania, które pobudzają kreatywność oraz logiczne myślenie. Tego typu lekcje nie stanowią dla nich obciążenia, są za to doskonałym sposobem na zbudowanie solidnych fundamentów, które ułatwią późniejsze etapy nauki.

Gotowe programy - nie do końca dobry pomysł!

Zdarza się, że szkoły oraz firmy szkoleniowe korzystają z gotowych aplikacji do nauki programowania. Czy jest to skuteczne rozwiązanie? Coraz częściej przekonujemy się, że nie do końca. Dzieci nie uczą się bowiem prawdziwego języka programowania, a tylko powielają pewne schematy działania, na czym cierpi ich zdolność elastycznego podejścia do zagadnienia. Jakby tego było mało, nadal są zmuszane do przyswojenia dużej dawki suchych informacji, które na dalszych etapach kształcenia nie zawsze są potrzebne. Można więc uznać, że w ten sposób marnujemy jedynie potencjał dziecka, co może doprowadzić nawet do zniechęcenia go do dalszej nauki. Wyjątkiem w tej sytuacji są uproszczone języki programowania, takie jak Small Basic, z którego korzystamy w przypadku zajęć z młodszymi, początkującymi uczniami. Zasady ich funkcjonowania są takie same jak w przypadku „prawdziwych” języków programowania - dzięki czemu dziecko uczy się tego, co naprawdę przyda mu się w przyszłości.

Nauka na bazie prawdziwych języków programowania - to daje efekty!

W przypadku starszych dzieci, najlepszym rozwiązaniem jest nauka na prawdziwych językach programowania. Takie zajęcia dają uczniom sporo satysfakcji oraz pozwalają na wykonywanie poważnych zadań. Dziecko widzi więc na czym naprawdę polega programowanie oraz wykonuje samodzielnie pierwsze własne projekty w C# - języku używanym na rynku IT. Ich realizacja wymaga nie tylko znajomości języka programowania, ale również wiedzy w jaki sposób wykorzystać go w praktyce. Ucząc się programowania dziecko musi analizować swoje poczynania, przewidywać konsekwencje zastosowania konkretnych rozwiązań a także, jeśli to konieczne, znajdować i naprawiać popełnione przez siebie błędy.Słowem, jest w stanie w praktyce poznać wszystko to, z czym wiąże się programowanie, co stanowi solidny fundament na drodze do skutecznej edukacji.

Podsumowując, w nauce programowania dla dzieci ważne jest nie tylko wykorzystywanie konkretnych narzędzi, ale przede wszystkim uczenie logicznego myślenia, kojarzenia faktów oraz umiejętności analizowania. Dzięki temu dziecko w przyszłości może zacząć uczyć się jakiegokolwiek języka programowania, nie mając większych trudności ze zrozumieniem zasad jego wykorzystania.

 

Nauka programowania w CodeStudy

Dodaj komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone