Jak kreatywnie spędzić z dzieckiem czas przy komputerze?

Wolne od handlu niedziele zachęcają nas do poszukiwań sposobów na spędzanie wolnego czasu z rodziną. Co zrobić, gdy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia na spacer? Ten czas można spędzić przy komputerze. To może być bardzo rozwijające zajęcie. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się tworzyć gry wspólnie z dziećmi. Co najważniejsze, aby tworzyć z dzieckiem gry komputerowe – nie trzeba być programistą!

Wspólna nauka

W ostatnich latach rynek rozwiązań pozwalających na naukę programowania poszerzył się. Narzędzia takie, jak Scratch są wykorzystywane przez dzieci nie tylko w szkołach, ale także poza nimi. Dzieci z ich pomocą mogą tworzyć proste gry. Obsługa tego typu narzędzi jest prosta dla osób nie będących programistami. Dlatego rodzic, chcący spędzić z dzieckiem czas przy komputerze może samodzielnie poznawać takie środowisko, uczyć się go wraz z dzieckiem.

Scratch to program, który zamiast pisanych poleceń daje nam do wykorzystania zestaw bloków. Układając je w odpowiedniej kolejności możemy budować logiczne zdania w języku polskim, które opisywać będą czynności wykonywane przez poszczególne elementy gry. Nie potrzebujemy wykształcenia informatycznego i specjalnych kwalifikacji, aby nauczyć się obsługi tego programu.

Inną ciekawą opcją, ale wymagającą niewielkiego nakładu finansowego, są roboty edukacyjne. Obecnie rynek proponuje wiele rozwiązań i alternatyw. My w naszej szkole stawiamy na roboty Edison i Ozobot, ale każde rozwiązanie będzie dobre dla początkujących.

Odwrócone role

Drogi rodzicu, być może czas spędzony z dzieckiem przy komputerze pozwoli Wam na niecodzienną zamianę ról? Być może wtedy to dziecko będzie pełniło rolę nauczyciela? Jeśli obawiasz się, że twoje umiejętności, czy brak czasu, może nie pozwolić na to, abyś nauczył swoją pociechę programowania – warto pomyśleć o zapisaniu dziecka na zajęcia pozalekcyjne. Na nich pozna ono zestaw przydatnych programów i języków programowania – a Ty spędzając z nim czas będziesz uczyć się od niego.

Pomyśl, czy nie rozpierałaby Cię duma, gdybyś mógł powiedzieć, że twoje dziecko nauczyło Cię tworzyć aplikacje i programy? Każdy rodzic byłby dumny ze swojego dziecka, mogąc się od niego czegoś nauczyć. A to doskonała okazja, dlatego nie zwlekaj z zapisem na nasze kursy dla początkujących!

Inna droga

Rodzicu, jeśli jesteś programistą – pewnie doskonale znasz profesjonalne narzędzia programistyczne. Wiesz też, że mogą one być skomplikowane w obsłudze dla twoich pociech. Jak zatem stworzyć grę komputerową wraz z dzieckiem i nie zrazić go do programowania? Warto sięgnąć także po inne rozwiązanie edukacyjne – Microsoft Small Basic, czyli prosty język programowania, który doskonale wprowadzi dziecko w świat programowania, a przy okazji da wiele frajdy pozwalając na stworzenie własnych gier. Jeśli boisz się, że twój ogrom wiedzy programistycznej może nie pozwolić Ci przekazać jej swojemu dziecku – również możesz zapisać swoją pociechę za zajęcia pozalekcyjne, gdzie pasją do programowania spróbują „zarazić” je również profesjonalni programiści, mający doskonałe przygotowanie do pracy z dziećmi.

Dodaj komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone