Cyfrowi nomadzi - poznaj programistów pracujących pod palmami

Czasy, w których szczytem marzeń młodych ludzi było zdobycie zatrudnienia na etacie, dawno już minęły. Obecnie o wiele bardziej ceni się możliwość wykonywania pracy połączonej z pasją, która daje nam szansę na rozwój, dobre zarobki, a jednocześnie spędzanie życia tak, jak lubimy. Konsekwencją tych zmian jest tzw. „cyfrowy nomadyzm”. Czym jest i dlaczego chętnie wybierają go programiści? Sprawdzimy to!

Kim są cyfrowi nomadzi?

Zanim zaczniemy rozważania nad tym jak wygląda życie cyfrowego nomada oraz kto ma szansę je wieść, warto przybliżyć to nieznane wielu z nas pojęcie. Kim są więc cyfrowi nomadzi? Nazwa pochodzi od koczowniczych plemion Afryki. Nie ma w tym nic dziwnego - nowocześni, młodzi ludzie zajmujący się programowaniem oraz innymi zawodami związanymi z branżą IT, również stale zmieniają miejsce swojego pobytu. Dlaczego zaś cyfrowi? To bardzo proste - w czasie swoich wędrówek po świecie pracują zdalnie, wykorzystując Internet i nowoczesne technologie.

Dlaczego ten sposób pracy cieszy się sporą popularnością? Przede wszystkim dlatego, że daje nam szansę na wykorzystanie swojego życia w pełni. O ile pracując na tradycyjnym etacie możemy pozwolić sobie na 2-3 wyjazdy w roku, o tyle cyfrowi nomadzi praktycznie cały czas są na wyjazdach. Muszą oczywiście pracować, jednakże czas wolny poświęcają poznawaniu nowych ludzi, cieszeniu się pięknymi widokami oraz zwiedzaniu.

Kto ma szansę na pracę w ten sposób?

Cyfrowy nomadyzm to atrakcyjna propozycja, która kusi wielu młodych ludzi. Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy ma szansę pracować w ten sposób. Na zatrudnienie na tak elastycznych warunkach szansę mają bowiem zwłaszcza osoby, które posiadają wiedzę potrzebną na rynku pracy oraz stale rozwijają swoje umiejętności. Właśnie dlatego bardzo wielu spośród cyfrowych nomadów zajmuje się programowaniem. W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zapotrzebowanie na programistów jest bardzo duże. Czołowe firmy z całego świata wciąż odczuwają niedobór branżowych specjalistów. Sprawia to, że dobrzy programiści, posiadający cenne dla pracodawcy umiejętności, mogą dyktować warunki dotyczące nie tylko wynagrodzenia, ale również sposobu pracy - dzięki temu nie mają problemu, by pracować zaledwie kilka godzin w ciągu dnia, zaś jego resztę spędzać np. pod palmami.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że jest to fascynująca przygoda. Każdy z cyfrowych nomadów może wybrać kraj i miejsce, w którym chce działać. Wielbiciele zimowych sportów bardzo chętnie wyjeżdżają pracować w Alpy, gdzie mogą jednocześnie korzystać z uroków białego szaleństwa. Ci zaś, którzy preferują wylegiwanie się na plaży oraz uprawianie sportów wodnych, decydują się na pobyt w jednym z krajów słynących z pięknych egzotycznych plaż.

Co ważne, cyfrowi nomadzi coraz  częściej mają w tych krajach możliwość korzystania z przygotowanych specjalnie dla nich biur co-working'owych. Oznacza to, że nie muszą martwić się między innymi o dostęp do niezbędnego im w pracy sprzętu, poza tym nie narzekają na brak towarzystwa ludzi, którzy pracują w podobny sposób oraz podzielają ich zainteresowania. 

Cyfrowi nomadzi cieszą się również dobrymi zarobkami. To wykwalifikowani programiści oraz specjaliści innych branż, którzy są wprost rozchwytywani przez czołowe firmy działające w branży nowych technologii. Dzięki temu, nawet pracując zdalnie i w niepełnym wymiarze godzin, są w stanie zarobić nie tylko na swoje utrzymanie, ale również podróże. 

Życie cyfrowego nomada daje wiele możliwości, szczególnie dla osób, które chcą poznawać świat, inne kultury oraz nowych ludzi, a jednocześnie nie tracić przy tym możliwości osiągnięcia sukcesu zawodowego. Warto jednakże pamiętać, że szansę na zostanie cyfrowym nomadą mają osoby starannie wykształcone i oddane swojej pasji. Są to bowiem pracownicy, których potrzebują międzynarodowe korporacje. Kompetencje, jakie posiadają, sprawiają, że są oni dla pracodawców niezwykle wartościowymi pracownikami, którym warto dać szansę na pracę zdalną lub urlop znacznie dłuższy, niż jest to przewidziane w standardowych praktykach.

Nauka programowania w CodeStudy Kursy Łódź Warszawa

Dodaj komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone